GŁÓWNA arrow OFERTA arrow PRODUKTY arrow TECHNOLOGIE arrow Technologia laserowa

Technologia laserowa

Technologia laserowego druku kolorowego istnieje już na rynku od dłuższego czasu, nie oznacza jednak że nic w tej technologii się nie zmienia. Wręcz przeciwnie, technologia się rozwija, ale podstawowe założenia techniczne pozostają te same.
Materiałem barwiącym w laserowych drukarkach kolorowych jest toner. Umieszczony jest on w pojemnikach ułożonych w drukarce liniowo, jeden za drugim lub też w tzw. mechanizmach rewolwerowych. Promień lasera rozprowadzany jest przy pomocy obrotowego lustra i układu optycznego po elemencie światłoczułym (w postaci bębna lub taśmy) i w ten sposób nadaje mu odpowiedni potencjał (w zaawansowanych systemach istnieje możliwość sterowania siłą lasera, a więc i regulacji potencjału jakim ładowany jest element światłoczuły).

naciśnij na rysunek by powiększyć


Do tak naładowanego elementu światłoczułego dostarczany jest toner, który na zasadzie różnicy potencjałów "przylepia sie" do miejsc naładowanych. Jeśli więc mamy możliwość sterowania potencjałem, mamy również możliwość sterowania ilością przechodzącego tonera.
W starszych rozwiązaniach taki jednokolorowy wydruk byl bezpośrednio z elementu światłoczułego przenoszony na papier (również na zasadzie różnicy potencjałów), a operacja ta była powtarzana 4 razy (dla każdego z kolorów składowych). Takie rozwiązanie miało jednak swoje wady. Długa droga podawania papieru (papier musiał przejść przez mechanizm 4 razy) powodowała bardzo częste zacięcia i uniemożliwiała druk na grubszych mediach. Dodatkowo występowały problemy z odpowiednim pasowaniem (registracją) poszczególnych kolorów składowych budujących obraz. Szybkość druku również nie była zadowalająca.

Jako pierwsza problem ten rozwiązała firma Xerox, która opracowała technologię pasa pośredniego. Polega ona na tym (patrz obrazek),
że zbudowany na elemencie światłoczułym jednokolorowy obraz nie jest przenoszony bezpośrednio na papier, ale właśnie na pas pośredni. Proces ten jest powtarzany cztery razy dla każdego z kolorów składowych. Dopiero gdy na pasie pośrednim zostanie zbudowany pełnokolorowy obraz pobierany jest papier i obraz w jednym przebiegu zostaje na niego przeniesiony, a następnie jest utrwalany termicznie przez zespół utrwalający (fuser). Metoda ta pozwala na wyeliminowanie problemów wynikających z długiej drogi prowadzenia papieru, zapewnia precyzyjne pasowanie kolorów, umożliwia druk na grubszych podłożach i przyśpiesza sam proces druku. Jest to jednak nadal rozwiązanie nie zapewniające wystarczająco dużej szybkości druku.

Laserowy druk kolorowy staje się coraz bardziej powszechny, głównie za sprawą spadających cen. Główne obszary zastosowań to prace biurowe oraz prace specjalistyczne takie jak wykonywanie cyfrowych prób barwnych czy druk niskonakładowy. Podstawową zaletą technologii laserowej jest jakość wydruków uzyskiwana zarówno dzięki wysokim rozdzielczością (najlepsze mechanizmy pracują z rzeczywistą rozdzielczością 1200 x 1200 dpi), ale również dzięki zaawansowanym systemom kontroli pracy lasera (modulowanie siły).

 
2007 © Wszelkie prawa zastrzeżone