GŁÓWNA arrow CIEKAWOSTKI arrow Naukowiec Bob Loce opatentował tego lata swój 100. wynalazek.

Naukowiec Bob Loce opatentował tego lata swój 100. wynalazek.
Tym samym, ten niespełna 50-cio letni wynalazca, stał się jednym z najznamienitszych inżynierów współpracujących z Xerox Corporation.
 
 
Setny patent Boba Loce’a oznaczony jest numerem 7 227 779 i nosi nazwę “Method of Selective Edge Softening and Rendering for the Suppression of Halo”. Pierwsze swoje odkrycie naukowiec opatentował jeszcze jako technik laboratoryjny, niedługo po tym, jak w 1981 roku rozpoczął współpracę z Xerox.
 
 
Setny patent Boba Loce’a oznaczony jest numerem 7 227 779 i nosi nazwę “Method of Selective Edge Softening and Rendering for the Suppression of Halo”. Pierwsze swoje odkrycie naukowiec opatentował jeszcze jako technik laboratoryjny, niedługo po tym, jak w 1981 roku rozpoczął współpracę z Xerox.

Obecnie Loce jest kierownikiem naukowym Xerox Research Centre w Webster, a w obszarze jego zainteresowań naukowych znajdują się metody powstawania kolorowych wydruków. W efekcie jego pracy powstały na ten temat liczne publikacje m.in.: z dziedziny półtonów, optyki, renderowania i udoskonalania cyfrowych obrazów.

Wiele zgłoszonych przez Loce’a wynalazków jest wynikiem współpracy interdyscyplinarnych zespołów złożonych z ekspertów z zakresu fizyki, elektroniki i obrazu cyfrowego. „W zespole potrzeba ludzi o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach, bo tylko oni mogą być autorami niekonwencjonalnych pomysłów” – powiedział Bob Loce.W trakcie swojej kariery naukowej, Loce, jako ochotnik programu Science Consultants Program, przez długi czas organizował w szkołach podstawowych zajęcia z nauk ścisłych. Przez cały okres trwania zajęć, były one dla niego okazją zarówno do nauczania, jaki i do aktywnego czerpania wiedzy i inspiracji od biorących w nich udział uczniów. „Chciałbym myśleć w zupełnie nieograniczony sposób – dokładnie tak jak myślą moi uczniowie. Czy mogę się jeszcze tego nauczyć?” – powiedział. Twierdzenie to idealnie wpisuje się w sposób myślenia Loce’a, który uważa, że trudno jest tworzyć wynalazki siedząc przy biurku. Dlatego właśnie, w dolnej szufladzie swojego biurka, wciąż przechowuje ciekawe skały, olbrzymie soczewki i hologramy, które wyciąga i bada, zawsze wtedy gdy brakuje mu pomysłów. Jednak, jak mówi, te najlepsze przychodzą mu do głowy przeważnie podczas wakacji w górach, albo zaraz po powrocie.

Zdaniem Loce’a istotną częścią procesu tworzenia wynalazków jest porażka. „Jeśli nie ponosisz porażek w 10-20% przypadków, to prawdopodobnie masz zbyt konserwatywne podejście do procesu tworzenia nowych technologii. Czasami trzeba przekroczyć pewne granice” – przekonuje. Teraz, kiedy zrealizował swój cel, jakim było zarejestrowanie 100 patentów zanim skończy 50 lat, Loce postawił sobie nowe zadanie – 200 patentów przed przejściem na emeryturę. Jest na dobrej drodze, żeby tego dokonać – na rejestrację oczekuje obecnie 40 jego wynalazków.

Więcej informacji na stronie internetowej www.xerox.pl
 
2007 © Wszelkie prawa zastrzeżone