GŁÓWNA arrow CIEKAWOSTKI arrow Druk fluorescencyjny bez użycia specjalnego tonera

Druk fluorescencyjny bez użycia specjalnego tonera
Naukowcy firmy Xerox opracowali nową technologię, która umożliwia uzyskanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa dokumentów takich jak czeki bankowe czy metryki urodzenia, z zastosowaniem produkcyjnej drukarki cyfrowej. Metoda bezpiecznego druku została oparta na unikatowej mieszance tonera „dry ink” wykorzystywanego w druku kserograficznym.
 
 

Technologia została odkryta przypadkiem w trakcie badań nad inną techniką producenta, służącą do poświadczania autentyczności dokumentów – GlossMark. W toku prac badawczych naukowcy zdali sobie sprawę, że producenci papieru wykorzystują w trakcie produkcji wybielacze optyczne o właściwościach fluorescencyjnych, dzięki którym papier wydaje się być bielszy. W trakcie badań okazało się, że druk uzyskany na czterokolorowej (produkcyjnej) drukarce cyfrowej selektywnie ujawnia fluorescencyjne właściwości białej kartki. Pozwala to na dowolne zabezpieczanie oraz personalizację dokumentów – niewidoczne znaki stają się widoczne w momencie umieszczenia kartki papieru w świetle ultrafioletowym. Kolejnym krokiem było odkrycie określonych kombinacji tonera, przy których możliwe jest wydobycie fluorescencyjnych właściwości papieru w świetle ultrafioletowym. W ten sposób opracowano technologię alternatywną wobec druku farbami UV.

„Zabezpieczenia fluorescencyjne są już dzisiaj stosowane w amerykańskich banknotach o nominałach powyżej $10. Wkrótce będziemy stosować tego typu rozwiązania na czekach, czy innych dokumentach wymagających potwierdzenia podpisem. Tym co zasługuje na szczególną uwagę jest możliwość druku fluorescencyjnego bez użycia w tym celu specjalnego tonera” - powiedział Reiner Eschbach, pracownik naukowy Xerox Innovation Group. „Oznacza to, że dokumenty z fluorescencyjnym identyfikatorem mogą być drukowane na produkcyjnej czterokolorowej drukarce cyfrowej” - dodała Raja Bala, współwynalazca nowej technologii.

Druk fluorescencyjny to kolejne rozwiązanie Xerox, pozwalające na personalizację oraz weryfikację autentyczności dokumentów. Nowa technologia będzie oferowana klientom Xeroksa w ramach FreeFlow Variable Information Suite 5.0. oprogramowania, które służy do tworzenia personalizowanych dokumentów dedykowanego małym i średnim przedsiębiorstwom oraz firmom z sektorów ubezpieczeniowego i finansowego. Teraz instytucje te będą mogły w prosty i tani sposób dodatkowo zabezpieczać swoje wydruki.

 
2007 © Wszelkie prawa zastrzeżone