GŁÓWNA arrow CIEKAWOSTKI arrow Glossmark - "hologramy" drukowane kolorowymi drukarkami laserowymi

Glossmark - "hologramy" drukowane kolorowymi drukarkami laserowymi

Hologramy nie do podrobienia

Hologramy nie do podrobienia

Naukowcy z laboratoriów Xerox w Webster w stanie Nowy Jork opracowali nową technologię, która umożliwia umieszczanie holograficznych obrazów na powszechnie stosowanych dokumentach, przy pomocy kolorowej drukarki laserowej.

Hologramy nie do podrobienia

Hologramy n

Nowa, oczekująca na przyznanie patentu technologia Glossmark™ może pomóc w ustalaniu autentyczności dokumentów. Znalazłaby również zastosowanie w drukowaniu oryginalnych produktów – kart z życzeniami, elementów reklamowych czy specjalnych efektów artystycznych.
Informacja w technologii Glossmark, umieszczona na wydruku – np. znak firmowy lub data i czas – staje się widoczna po nachyleniu dokumentu do światła pod odpowiednim katem i stanowi dodatkowy, odrębny obraz. Jednak nie może być powielana na standardowej kopiarce lub skanerze. Proces Glossmark umożliwia zamieszczenie takich zmiennych jak nazwisko, pieczęć i kod.   

Jak mówią przedstawiciele firmy Xerox, odkrycie było kwestią szczęśliwego zbiegu okoliczności - i sąsiedztwa. Niejednolite lśniące plamy, zwane "zróżnicowanym połyskiem" są zazwyczaj traktowane jako defekt wydruku. Chu-heng Liu, naukowiec z Centrum Badań i Technologii Wilsona firmy Xerox, pracował nad wyeliminowaniem tego zjawiska. Wyniki swoich badań omawiał z żoną, Beilei Xu i jej współpracownikiem, Shen-ge Wang. Oboje pracowali w sąsiednim laboratorium, gdzie prowadzili prace nad polepszeniem jakości systemów druku cyfrowego. Trójka badaczy stwierdziła nieoczekiwanie, że problem może być rozwiązaniem. Czy można sprawić, by zróżnicowany połysk pojawiał się celowo – i umożliwiał zamieszczenie obrazów na dokumentach? Eksperymentując z koncepcją, opracowali oprogramowanie i specjalny sposób łącznego zastosowania punktowej techniki półtonowej, tonera, papieru i wtapiania, pozwalającego na rozprowadzenie różnych poziomów połysku na stronie. Rezultat wygląda prawie jak hologram, ale może być uzyskany przy użyciu biurowej lub produkcyjnej drukarki wyższej klasy.

"Ulepszone technologie drukowania sprawiły, że podrabianie dokumentów stało się łatwiejsze" – powiedział Shen-ge Wang, szef zespołu badaczy w laboratoriach Xerox. "Wydruki w technologii Glossmark oferują obiecujący środek zapobiegawczy. Ponieważ zróżnicowany połysk nie może być powielany, jest bezpieczną technologią. Mógłby być stosowany do zamieszczania znaków poświadczających autentyczność na przedmiotach o wysokiej wartości, na dowodach osobistych i innych cennych dokumentach. Ale również może być wykorzystany do produkcji zabawnych materiałów drukowanych".

Naukowcy Xerox pracują nad przystosowaniem technologii Glossmark do różnych urządzeń drukujących i współdziałania z różnorodnymi mediami, jak również tworzą aplikacje do projektowania i drukowania obrazów Glossmark. Xerox upowszechnia tą technologię do stosowania w swoich produktach i współpracuje z partnerami handlowym nad rozwojem specjalnych zastosowań rynkowych. Technologia druku Glossmark jest dostępna w ramach licencji.

 
2007 © Wszelkie prawa zastrzeżone