GŁÓWNA arrow CIEKAWOSTKI arrow Na czym polega główna różnica pomiędzy drukiem cyfrowym, a drukiem offsetowym?

Na czym polega główna różnica pomiędzy drukiem cyfrowym, a drukiem offsetowym?
24.02.2007.
Zastosowanie technologii cyfrowej pozwala zaoszczędzić bardzo wielu pracochłonnych etapów produkcji. Od powstania projektu, który w przypadku obu metod wygląda tak samo, do momentu otrzymania gotowego dzieła. Mijamy cały etap naświetlania, tworzenia makiety, tworzenia blach offsetowych, narządu maszyny, wydruków próbnych. W druku cyfrowym możemy otrzymać gotowy produkt bezpośrednio z elektronicznego oryginału (najczęściej jest to druk Postscript’owy), niezależnie od tego czy będzie to druk czarno biały, czy kolorowy, jest to uzależnione tylko od zastosowanego urządzenia. 

Mówiąc o druku cyfrowym bardzo istotną sprawą jest porównanie kosztów wydruków obydwoma metodami. Szacuje się, że w chwili obecnej średnie nakłady opłacalne do druku cyfrowego wynoszą maksymalnie 500 egzemplarzy. Ilości te mogą się w znaczny sposób różnić w zależności od cen drukarni offsetowych z którymi je porównujemy i mogą wynosić także 200 czy 300 egzemplarzy. Według danych z rynku amerykańskiego, gdzie ceny druku offsetowego są wyższe ze względu na brak małych zakładów poligraficznych drukujących po kosztach, opłacalność druku metodą cyfrową może wynieść nawet 800 - 1000 egzemplarzy.

Jednak porównując obydwie metody nie można zapominać o kosztach ukrytych, które często są bardzo trudne do zdefiniowania, a które mogą mieć duże znaczenie podczas końcowej analizy kosztów wytworzenia publikacji. Słowo „wytworzenia” zostało użyte celowo zamiast „druku”, gdyż jak donoszą badania, koszt druku w większości przypadków stanowi zaledwie kilkanaście procent całkowitego kosztu związanego z produkcją i życiem publikacji. Porównując koszty obu metod musimy zatem mieć na uwadze, że w przypadku druku cyfrowego wytwarzamy dokładnie tyle dokumentów ile jest nam w danej chwili potrzeba. Jest to duży ukłon w stronę wydawców, którzy potrzebując np. 350 książek mogą w drukarni cyfrowej zamówić dokładnie 350 egzemplarzy. Nie jest to możliwe w przypadku metody offsetowej, gdzie z reguły zamawia się nakłady powyżej 1000 egzemplarzy, z czego znaczna część jest od razu przesyłana do magazynów. Część z nakładu znajduje w końcu nabywców, natomiast część zostanie w magazynach aż do zdezaktualizowania, nadając się jedynie do makulaturowania. Rodzą się tutaj dodatkowe koszty związane z utrzymaniem powierzchni magazynowych oraz zamrożonego kapitału w postaci książek leżących na półkach, które rzadko kiedy są brane pod uwagę podczas analizy. W przypadku druku cyfrowego mamy również do czynienia ze znacznie niższymi wymaganiami co do obsługi. Z powodu prostszych i mniej pracochłonnych czynności operatorskich do obsługi całej drukarni cyfrowej wystarczy zaledwie dwóch operatorów. 

Druk cyfrowy nie odniósłby na całym świecie tak olbrzymiego sukcesu, gdyby nie dawał nowych możliwości, nie otwierał nowych rynków zbytu i nie wpływał na rozwój drukarń, które zdecydowały się na jego implementację. Tak jak w przypadku wszystkich nowych technologii, tak i w przypadku druku cyfrowego, polscy drukarze są powściągliwi i nieufni. Dalsze szerzenie informacji na temat druku cyfrowego pomoże drukarniom przekonać się o wartości jaką niesie ze sobą ta technologia. Jednak przyglądając się gospodarkom wysoko rozwiniętym, gdzie można mówić o eksplozji technologii cyfrowych, należy się spodziewać coraz większej ilości instalacji urządzeń druku cyfrowego również w naszym kraju.

Materiał opracowany przez Michała Łepkowskiego z firmy Xerox Polska

 

 
2007 © Wszelkie prawa zastrzeżone